Menu Zamknij

Kim jest Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz to może nie jeden z najlepszych polskich pisarzy, ale na pewno jeden z najbardziej popularnych autorów. Zajmuje się przede wszystkim pisaniem thrillerów, kryminałów oraz powieści sensacyjnych, choć pod jego nazwiskiem ukazują się również od czasu do czasu powieści science fiction. Obecnie kojarzony jest głównie z rozbudowanymi seriami kryminalnymi. Do najpopularniejszych zaliczyć można: Joannę Chyłkę, komisarza Forsta czy W kręgach władcy. Dlaczego remigiusz mróz jest tak cenionym pisarzem?

Wielki miks stylów

Kryminalne książki Remigiusza Mroza –  pisze on niezwykle prosto i przystępnie. Nie sili się na skomplikowane zdania i budowę złożonych portretów psychologicznych swoich bohaterów. Postacie w jego książkach opierają się zazwyczaj na kilku wyrazistych cechach charakteru, co ułatwia rozróżnienie jednej od drugiej. Autor, aby jeszcze bardziej ograniczyć komplikacje, historie opiera głównie na paru ważnych bohaterach, pomijając drugi i trzeci plan. Dzięki temu ciężko jest się pogubić czytelnikowi w jego kryminalnych cyklach, nawet wtedy, gdy odbiorca nie miał do czynienia wcześniej z poprzednimi tomami. 

Trzyma w napięciu do końca

Choć książki Remigiusza Mroza cierpią na wiele literackich chorób, to trzeba przyznać pisarzowi, że ten wie, jak doskonale wyważyć napięcie. Nawet gdy przeszkadzają nam coraz bardziej absurdalne i nielogiczne rozwiązania fabularne, to ciekawość nie pozwala nam się od historii oderwać. I chyba to właśnie w precyzyjnie przemyślanej narracji tkwi największa siła prozy Remigiusza Mroza. Dla kogo są książki tego autora? Przede wszystkim dla czytelników szukających lekkiej i niewymagającej rozrywki na chwilę. Powieści autora czyta się szybko. W dodatku te świetnie się sprawdzą jako typowy sposób na nudę w trakcie dłuższej podróży lub podczas przejażdżki komunikacją miejską. Co ważniejsze, autor zdaje sobie zdawać sprawę, jaki poziom prezentują jego powieści i nie pretenduje na siłę do autora literatury ambitnej.