Poświąteczny #nowaste project :)

Brzuchy po świętach cierpią i z przyjemnej fazy pochłaniania przechodzimy do mniej przyjemnej fazy dojadania. Cel operacji szczytny - nie zmarnować jedzenia, ale nie zawsze da się wchłonąć trzecią porcję sałatki na kolację zanim skwaśnieje lub/i spleśnieje. Dziś kilka rad jak podejść do tematu niemarnowania jedzenia tak, aby nikt na tym nie cierpiał (a szczególnie brzuch!):

1. Przed świętami warto zrobić trochę miejsca w zamrażarce - tak, aby zmieścić porcjowane mięso, wędliny, pierogi itd.

2. Warto również zadbać, aby wszystko, co ląduje na stole było świeże lub/i poddane obróbce termicznej. Dzięki temu wędliny czy pieczenie można zamrozić w małych porcjach i wyjmować w zależności od potrzeb.

3. Wszystkie warianty jajkowe - faszerowane, z majonezem itd - najlepiej zrobić tylko tyle, ile zmieści się na półmisku (całych jajek można ugotować więcej i ewentualnie w razie zapotrzebowania dokładać na stół). Po świętach z całych jajek możecie zrobić na śniadanie pyszną pastę jajeczną np. w wydaniu włoskim, który będzie milą odmianą po świątecznych smakach. Przepis na nią znajdziecie TUTAJ.

4. Jeśli z pieczenia mięs został Wam sos, to również świetny materiał na dalsze kulinarne przygody. ;) Z sosów zdejmujemy tłuszczyk, a galaretkę mrozimy w małych porcjach np. w woreczkach - taki sos to świetna (i szybka!) baza do robienia sosów do makaronów.  Sprawdza się w awaryjnych sytuacjach - wystarczy dodać pieczarki, cukinie czy łyżkę śmietany.

5. Jeśli nie możecie zamrozić wędlin i innych mięsnych dań, warto spróbować zrobić forszmak. W internecie znajdzie wiele przepisów na to danie.

6. I chyba najważniejszy punkt - jedzenie możecie oddać tym, którzy go potrzebują. Można wesprzeć Banki żywności: https://bankizywnosci.pl/wspolpraca/darowizny-zywnosci/ lub dołączyć do różnego rodzaju inicjatyw.  Jedną z nich znajdziecie tutaj: http://podzielmysie.pl/. Można również zrobić krok dalej i pomóc przy przygotowaniu posiłków: http://fundacja-kapucynska.org/wspomoz-nas/wolontariat/. Warto również rozejrzeć się po swojej okolicy - może znajdzie się ktoś potrzebujący?

Jeśli macie swoje sposoby na nie marnowanie żywności - dajcie znać w komentarzach. :)

Znalezione obrazy dla zapytania jedzenie święta fotolia

Komentarze